Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:45
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Љубомора, љубов или...?

Колку сме повеќе љубоморни - толку повеќе сакаме? Дали љубомората е критериум за љубов? Кога таа е „разумна“ и има ли воопшто нормална љубомора? Кога се појавува?

Понекогаш сме во депресија, изморени, се чувствуваме подебели, не секси, со лоша фризура итн. Со еден збор се чувствуваме несигурни во себе си и тоа нè тера да мислиме дека и партнерот не гледа на тој начин. Тогаш сме склони да љубомориме на ситуации во кои инаку не би биле - тој погледнал некоја „на подруг начин“, зборува со друга подолго отколку со вас, си мислите дека не ве гледа со оној „блесок во очите“ како порано...

Не е ли љубомората точно тоа, несигурност во самите нас? Зашто треба да се потценуваме?
Ако се обидеме да го држеме дечкото поблиску до нас и да му „дишеме“ во врат за да нема можност да нè изневери, ние напротив го охрабруваме на таков чекор. Ако постојано му покажуваме дека немаме доверба во него, ние всушност го тераме потсвесно тој да се правда и да постапи точно така - да не изневери. Не е ли подобро да го направиме неопходното за нашите чувства и самоувереност, наместо да го правиме саканиот да се чувствуа виновен секогаш кога не е во хармонија со себе си?

Не треба да забораваме дека тој не е наша сопственост како ни ние негова и да му ги дадеме правата кои сакаме и тој да ни ги даде - љубов, доверба и лично мислење. Да, љубоморите не значи да сакате, а да го уништувате здравјето и семејството. Најдобро е кога ќе изникне сомнеж да поразговарате отворено наместо да се поддавате на сомнежите. Многу често сите сомнежи се плод на фантазијата, која се јавува како резултат на... многу фактори.

Навистина има мажи кои со своето однесување едноставно ја провоцираат довербата и предизвикуваат љубомора, но тие се друг случај каде што како и да правиме како и да се однесуваме сомнежот за нивната верност секогаш ќе биде присутен.

Јаги |
Можеби ќе Ве интересира...
Љубов или не?
Дали некогаш сте се запрашале постои ли љубов меѓу мене и партнерот? Создадени сме еден за друг или...
од Romanticen |
Романтични гестови
Голема е листата на нешта што можете да ги направите за да ја изразите вашата љубов и да му покажете на вашиот партнер..
од Romanticen |
Околу изневерувањето
Што е тоа што нè наведува да изневеруваме? Машките изневеруваат повеќе или девојките...
од Romanticen |
10 показатели дека флертува со вас
Флертот е однесување кое е комплексно и свое. Обично го практикуваат машките со цел да освојат нечие женско срце...
од Romanticen |
Коментари
ljubomorata e normalna rabota .. koj saka e ljubomoren ali za se treba da ima granica ... a i bez toa vrskata ne e interesna

heheh Jass PooNekoogassh Obozaavaam Da Pravaam Na Nekoooj Ljubomoreen a i po tooa se poznavaa Dalii te sakaa
Akoo Ne te SaKaa Nema da se zamaraa i taka Nema da e ljubmoren a ako te sakaa......
voobicaeno e sekoj da e ljubomoren sega se si zavisi od licnosta...na pr.ljubomorna sum ama ne pokazuvam tolku mn...a ako saka da te izneveri deckoto ili devojkata...kolku u dago drzis se do tebe toj ke go stori toa vo prvata prilikaa
hhhheeeeeeeeeeeeh pusto e taka....
sekogas pomegju vrskata ima lubomora jas sum so deckomi 5 god zaedno ama toj nikogas ne lubomorel na mene i mozebi zatoa ni traela vrskata dolga ama jas sum malku hehe
ljubovta e kako podrska taa ljubov gi usrekuva lugeto.ubavo e da sakas samo dali toj sto go sakas dali toj te saka?

Слики од нашите членови

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Waiting for forever (Чекајќи за засекогаш)


Романтична приказна за дечко кој е задоволен од тоа да живее без сигурна работа, но со љубовта од неговото детство.

Rachel Bilson, Tom Sturridge


The table 'dubug_info' is fullThe table 'dubug_info' is full